Ahoj přátelé! Mám pro Vás další čtení a musím říct, že jsem se na to opravdu těšil. Celé to začlo v okamžiku, kdy jsme se poprvé potkali při psaní jednoho ze staršího článku, ktrerý se týká spacáků obecně. Ale zpět k našemu Mysticu. Čekal jsem na ty správné podmínky a ty, díky nastavající zimě, právě začaly.
Když Karel vybíral …
Na tenhle syntetický spacák mě upozornil hlavně Karel, se slovy: „Říkal jsem si, že by Tě tohle mohlo zajímat.“ Když už s někým člověk spolupracuje delší čas, tak se dokáže naladit na vlnu toho druhého a taková fúze je win-win pro obě strany.
Samozřejmě, že jsem o něm v nabídce Ferrina věděl, ale nenapadlo mě, že to bude spacák který bych dokázal využít. V tu chvíli jsem začal v hlavě spřádat nějaké osobní projekty, kde bych mohl Mystica použít. A v posledních týdnech se tak začínám stále více a více prokousávat i zimním kempováním. Zejmnéna proto, že mám obecně méně času, který si nechci navíc krátit jen na období letní sezóny, ale zárověň rád zkouším nové věci a pro to je „lední sezóna“ jak stvořená. 🙂
Moje první syntetika
V současné chvíli mam tak dva spacáky, které střídám vzhledem k ročním obdobím. Na jaro až podzim mám stařičký péřový Lightec 800 Duvet v barevné variantě, která už není několik let v nabídce. A nově tedy zimní a syntetický spacák Ferrino HL Mystic. Nadpis tohoto odstavce je nepatrně zavádějící, protože jak píšu zde, tak není syntetika jako syntetika. Nyní jsem zvolil syntetiku z několika důvodů, které rád rozepíšu.
Tři důvody, proč mám syntetický Mystic
Tím, že nemám se zimním kempováním tolik zkušeností, tak je dobré každý výdaj zvážit. S trochou nadsázky, dostat celoroční syntetický spacák s cenovkou lehce přes 4.000,- Kč (prosinec 23) mi přijde jako rozumná vstupenka. Dalším důvodem je samotná výplň, kterou tvoří syntetické mikrovlákno se Shingle® konstrukcí. Výhoda spočívá v tom, že se jednotlivé kusy výplně částečně překrývají a zamezují tak vzniku studených zón. Spacák se tak stává sbalitelnější a nabízí vyšší míru izolace, než běžně používané duté vlákno. V neposlední řadě mám lepší pocit z toho, že bude lépe pracovat s vlhkostí, než péřák. Už několikrát se mi stalo, že mi zamrzl vydechovaný kondenzát uvnitř stanu, to je věc kterou člověk nedokáže zcela eliminovat a v zimním období je to ještě těžší.
Co na něm mám rád
První, čeho si člověk všimne, bude zcela určitě středový zip, který je navíc doplněný légou, zamezující úniku tepla skrz zuby zipu. Zip jde rozepnout do 3/4 spacáku a zalezání nebo vylezaní mi tedy nepůsobí žádné potíže ani v „krkolomějších“ polohách. Samotná léga je prošitá magnety na třech místech (horní, střední a spodní část) a díky tomuto jednoduchému řešení je vždy perfektně založená a nikde neplandá. Další věc, která se mi líbí je svrchní materiál, ten je velice jemný na dotek, skoro nešustí a „zachumlání se“ je tak příjemným zážitkem. Určitě nesmím zapomenout na vnitřní límec, díky kterému si můžu maximálně uzamknout veškeré teplo uvnitř spacáku. Stahovaní na lemu u prostorné kapuce je už pak samozřejmostí a footbox je dostatečně prostorný, abych mohl volně hýbat nohama.
Co na něm nemám rád
Není toho moc, vlastně mi vadí snad jen dvě věci. Není to velký problém, ale uvítal bych uvnitř nějakou menší kapsu na drobnosti typu mobil, čelovka, kapesníčky. Druhou věcí je váha. Nutno samozřejmě podotknout, že zhruba kilo a půl váhy na přibližný komfort -10°C je daň, která se dá nést. Doslova. 🙂 Takže to je vlastně na uvážení každého z nás, jaké má kdo nároky.
A jsme na konci
Vzhledem k výše zmíněným poznatkům jsem s Mysticem prozatím nadmíru spokojený. Některé aspekty mi jsou sympatické, jiné o něco méně. Sumasumárum si nemyslím, že s takovým spacákem můžete šlápnout vedle. Snad jen pokud hledáte péřovou výplň, pokročilejší DWR úpravu, nižší váhu a konečná cenovka Vás tolik nezajímá.
Mějte se fajn!
H.