Ahoj přátelé. Zpětně jsem si prohlížel články v rubrice „Jak na…“ a uvědomil jsem si, že nemáme žádný „návod“ jak na péči a údržbu našeho gearu. Právě z toho důvodu, (a také na žádost) jsem si pro Vás dnes připravil povídání právě na toto téma, které se ovšem netýká jen outdoorového oblečení, ale i ostatních druhů výbavy. Můžete mít super duper a top strop produkt, ale pokud nevynaložíte i určitou péči, tak do pár let Vám zbyde jen drahý kus čehosi. Pro spoustu čtenářů jistě známá věc, ale opakování je matka moudrosti. Navíc věřím, že to pro někoho stále nemusí být zcela zřejmé. Pokusím se tedy přiblížit jednotlivé materiály a postupy, které si myslíme, že je dobré dodržovat za účelem prodloužení životnosti Vaší výbavy.
Původně jsem plánoval, že bude jen jeden článek, ale ve finále jde o relativně obsáhlé téma, takže jsem se rozhodl jej rozdělit na další díly. Jdeme na to?
Hezky od podlahy
Vezmu to „pěkně od podlahy“ a hned ze startu se koukneme na boty. Pohorky (nebo jiné boty) jsou za nás jeden z důležitých pilířů a proto je třeba se o ně náležitě postarat. Vaše botky Vám to venku spolehlivě vrátí. Tak jak se liší jednotlivé materiály, které byly při výrobě použité (nubuk, semiš, textil a jiné), tak je potřeba použít i různé prostředky. Tím myslím vosk, kondicionér či tekutou impregnaci. Všechny tři (nejpoužívanější) produkty postupně představím a doufám, že Vám tím zároveň i odpovím na případné otázky.
Kdo maže, ten jede
Vosk, potažmo kosmetika „na bázi vosku“. Jasně, stále je to jen ta jedna konkrétní hmota a vyslověně nic nezkazíte, když použijete ten nebo tamtem, ale liší se hlavně v aplikaci a rozdílné funkčnosti. Stále je ovšem lepší nějaký vosk, než vosk žádný. Jak píšu v úvodu tohoto odstavce, tak největší rozdíl bude v aplikaci a účinku. V současné nabídce renomovaných výrobců se můžete setkat s vosky, které navíc obsahují příměs vosku včelího. Za nás určitě doporučujeme produkty od britského Grangers a to zejména Waterproofing wax či G-Wax. První jmenovaný je řidší, jeho aplikace se tím pádem stává snažší a obecně se doporučuje pro celokožené modely, které jsou opatřené nepromokavou membránou. G-wax má naopak konzistenci mnohem hustší a obecně se doporučuje pro kousky bez membrány.
Pilný jako včelička
Hned po pořádné porci našlapaných kilometrů je včelí vosk tím nejlepším, čím svoje kožené modely můžeme nakrmit. Takový vosk je bohatší na různé vitamíny, silice a další látky, které použitou kůži neustále vyživují a zvláčňují. Vy naopak dostanete skvěle impregnované boty, které jsou ochráněné vůči nepříznivým vlivům a mimo to také dobře vyživené. Díky tomu Vám po čase nevypraská kůže v ohybu kolem záprstí a pokud máte zrovna nový pár, tak vlivem vosku se kůže stává ohebnější, tím pádem poddajnější a samotný proces „prošlapávání“ je mnohem rychlejší.
Kondicionér není jen do vlasů
…ale můžete jej použít také na boty. Mám samozřejmě na mysli ten obuvnický. Ať Vás ani nenapade „čmajznout“ ten nově koupený od L’Orealu své drahé polovičce! 🙂
V něčem je si s voskem podobný a v něčem vůbec. Začnu tím, čím si jsou podobné. I kondicionér má příznivý vliv na vyživení kůže, při jeho aplikaci jej musíme důkladně „vmasírovat“ do kůže a švů a výsledná bota bude opět „uhlazenější“ jako po aplikaci vosku. Naopak se líší zejmená ve složení, jsou totiž na „vodní bázi“, neslibují impregnaci a zanechávají botu v původním odstínu. Osobně beru kondicionér hlavně jako vedlejší doplněk, než důležitou součást.
Poslední Mohykán
Posledním přípravkem, se kterým se při údržbě bot můžeme setkat budou různé impregnační spreje na vodní bázi. Mají jednoznačně výhodu v tom, že jsou opravdu jednoduché na aplikaci. Jen nastříkáte, necháte zaschnout a máte hotovo. Taková impregnace se „hodí“ hlavně na semiš a textilní části. Slovo „hodí“ jsem dal do uvozovek schválně, jelikož jejich snadná aplikace je i zároveň menší nevýhoda. Ta je dána povrchem podkladu, v našem případě semiše, nubuku či textilu.
Když se na tyto materiály podíváte zblízka, všimnete si, že jsou zakončené jakýmsi „vlasem“ a právě v tom je drobný kámen úrazu. Větší část impregnace totiž utkví na povrchu tohoto „vlasu“, nedostane se tolik do hloubky, snadněji se vyplaví (vymyje) a my musíme celý proces aplikovat mnohem dříve a častěji. Navíc míra vyživení není na tak vysoké úrovni jako je v případě vosku. Na druhou stranu, použití sprejů nemá takový vliv na výsledný odstín boty a povrch zůstává nadále nadýchaný. Není ovšem na škodu čas od času voskem zatřít případné kožené části
Jak impregnuji já
Vysoké pohorky se snažím impregnovat pravidelně v horizontu tří až čtyř měsíců nebo před nějakou větší akcí. V zimě nepatrně časteji, což znamená jednou za dva až tři měsíce, jelikož sníh a „tekoucí břečka“ nanesenou impregnaci vymývá velice rychle. Musím zmínit jeden fakt. Z osobních zkušeností a výše uvedených důvodů (lepší vyživení, delší účinek, atd.) používáme k impregnaci především vosky a to i navzdory tomu, že jde o trochu práce navíc s neestetickým doapadem na barvu a povrch boty.
Mé kroky jsou následující:
- Hrubou nečistotu beru vždy suchým kartáčkem – (věřím tomu, že se jemný prach mísící s vodou přeměňuje na píseček či „blátíčko“ a ucpavá / zvětšuje póry v membráně a tím poškozuje její funkci.)
- Drobné nečistoty a prach stírám již vlkým hadříkem
- Vytahám tkaničky, udělám si kafe a nechám botky jen částečně proschnout
- Nanáším první vrstvu vosku, kterou krouživými pohyby důkladně vmasíruji do kůže a veškerých švů či spojů
- Případný přebytečný vosk setřu
- Vše nechám zaschnout
- Nanesu druhou vrstvu, kterou finálně, ale citlivě „zatavím“ fénem a opět nechám volně proschnout – (čím déle tím lépe. Alespoň 6 hodin.)
- Navleču tkaničky
- A je Fertig!
Pro dnešek hotovo
Doufám, že Vám dnešní psaní bylo přínosem. Jestli Vám něco stále není jasné, určitě se na nás můžete obrátit. Stačí zavolat, napsat maila. A ve zbývajících dílech se můžete těšit na údržbu péřových a nepromokavých věcí.
Zatím se mějte parádně.
H.