Ahoj přátelé! Dnes bych se rád podíval na zoubek tomu, co vzít s sebou do batohu, aby byl spánek na cestách co nejpohodlnější. Pokusím se tedy v následujících řádcích zmínit, co je (alespoň pro mě) důležité a co by měl každý při svém výběru zvážit.
Je to obsáhlejší téma, proto ho rozdělím na tři díly. V dnešní části se zaměřím na jednu konkrétní část výbavy a budu se snažit vypíchnout, proč je (ne)vhodná a na co si případně dát pozor. Vezmu to tedy hezky “z gruntu”.
Jednou ze základních věcí, kterou by měl člověk mít ve své výbavě, je určitě vhodně vybraná karimatka. Tento výběr poté bude ve velké míře určovat, zda si spánek užiji a vyrazím do dalšího dne odpočatý či nikoliv. Pokud bych to vzal úplně od podlahy – čím vyšší karimatka bude, tím komfortnější spánek nabízí. Jenže s tím bohužel roste váha a balení samotné karimatky. Určitě všichni znáte ty modré matrace ze sportů. S takovým „drobkem“ bych se na zádech opravdu tahat nechtěl. 🙂 A proto, aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba znát několik dalších věcí, které zásadně ovlivní vlastnosti každé karimatky.
Typy karimatek
Běžně se v (našem) sortimentu můžete setkat s karimatkou nafukovací, samonafukovací nebo pěnovou. Každá z nich má samozřejmě své pro a proti, což se Vám teď pokusím přiblížit.
“Pěnovka” nebo také pěnová karimatka
Nejzákladnějším materiálem pro výrobu karimatek je pěna. Nejpoužívanější, potažmo nejznámější je Polyethylen nebo kvalitnější EVA (Ethylen Vinyl Acetát). Na “pěnovkách” je nespornou výhodou jejich mechanická odolnost. Když už totiž k nějakému defektu dojde, na funkci takové karimatky to nemá absolutně žádný vliv a vy to třeba ani hned nepoznáte. Dalším benefitem je velice sympatická váha, která se pohybuje do 420g. V neposlední řadě, také velice sympatická cena, kdy se bavíme v rozmezí od 120,- do 1.500,- Kč. Cenový rozdíl je pak dán zejména značkou výrobce, materiálem a případně nějakou přidanou technologií, která kladně ovlivní její celkové vlastnosti. Někteří výrobci (Therm-a-Rest nebo Yate), nabízí u některých svých pěnovek termoizolační vrstvu, která ovlivňuje tepelnou pohodu kladným směrem a shodou okolností (nebo právě proto) jde i o nejikoničtější karimatku na světě.
Tím (alespoň pro mě) výhody takových karimatek končí a je tedy na místě zmínit i několik nevýhod. Takové karimatky jsou poměrné nízké a maximální tloušťka je do 2 cm. Takže dříve nebo později (podle výrobce a hmotnosti nocležníka) karimatku ještě slehnete a budete spát jako “princezna na hrášku”. S výškou karimatek je také spojená vzdálenost těla od studené země a tím tedy míra izolace. A dále musím zmínit i tvar po zabalení, který s nejkratší stranou 51cm (šířka karimatky) dáte dovnitř batohu jen těžko.
“Samonafukovačka”, anebo samonafukovací karimatka
“Samonafukovací” je poněkud nepřesné označení a člověk by mohl očekávat, že se taková károška sama nafoukne, ale není tomu tak. Uvnitř samonafukovačky najdeme médium (pěnu), které reaguje se vzduchem a absorbuje jej. Ve výsledku nám tedy pouze usnadní nafukovaní takové karimatky a je tedy potřeba jí trochu pomoct dofouknutím ústy. Takové karimatky mi přijdou jako zajimavá alternativa k pěnovým karimatkám, neboť za nepatrně vyšší finanční obnos nabízejí ve většině případů lepší parametry. V této kategorii začínáme na tloušťce 2,5 cm, jdeme přes 3,8 cm a klidně až k 9,3 cm. Tyto karimatky budou lépe eliminovat terénní nerovnosti, zároveň nabízejí lepší tepelnou izolaci a je tedy vyšší šance, že se pohodlněji vyspíme.
Rozměry
Najdeme zde i různé délky a šířky, podle postavy nocležníka. Kromě standartních 183cm se můžeme setkat s modely pro dlouhány nebo naopak drobné horalky, či juniory. Snadněji se tak dá sestavit vlastní setup na spaní, který je “ušitý na míru” našim potřebám. Při skládání (samo)nafukovací karimatky opět vzduch vytlačíme pryč. Výsledný balíček bude mnohem skladnější, než u pěnovek. Nevýhodou může být vyšší váha, kvůli vnitřnímu médiu (u samonafukovacích kariamtek) nebo horší mechanická odolnost, ve srovnání s pěnovou károškou. Tady už případný defekt odhalíme velice brzy, neboť nejpozději do rána ležíme na zemi. 🙂 Útěchou snad bude, že u renomovaných výrobců najdeme opravnou sadu uvnitř balení.
Nafukovačka”, případně nafukovací karimatka
Tvoří špičku v této kategorii a proto není divu, že nabízí ty nejlepší parametry ve velice kompaktním balení a s perfektní váhou. Takové vlastnosti jsou dané zejmená jejich konstrukcí, jelikož uvnitř nafukovaček není žádné médium, ale systematicky poskládané “buňky”, které v sobě uzamykají pouze vzduch, který je obklopený souborem několika termoizolačních fólií. Můžeme tak bez problémů sehnat 6 centimetrů vysokou karimatku s váhou kolem 350g. Pokud tedy řešíte váhu, pohodlí a balení, tak nafukovačka bude Váš směr. Jak možná tušíte, tak taková technologie něco stojí, takže nafukovačky bohužel patří k těm nejdražším. I pro nafukovačky platí že člověk musí trochu koukat, kam si lehne. Samozřejmě i zde platí, že můžete sehnat různě dlouhé, ale i různě široké kousky. A Vaše vysněná karimatka se tak může přiblížit oblíbené “matraci”.
“Ár Valů” nebo R-Value či jen R
Můžeme se také setkat s označením tepelný koeficient. Jde o další údaj, který nás u karimatek bude zajímat. Díky tomu zjistíme do jaké míry je karimatka schopná vytvořit tepelnou bariéru. Odrážet tedy chlad zpět k zemi a na druhé straně vyprodukované teplo zpět k tělu. Čím vyšší R-číslo bude, tím lépe bude károška izolovat a bohužel stát více korun. V praxi to znamená, že do hodnoty R-2 půjde o karimatky vhodné pro teplejší podmínky, kolem R-3 už můžeme najít karimatky vhodné na třísezónní použití, od R-4 půjde o károšky vhodné i do zimy a pro extremní podmínky hledejte karimatky s R-5 a víc.
Suma sumárum
Teď už tedy víte, jaký je v jednotlivých karimatkách rozdíl, na co si dát pozor a co je dobré dále hlídat. Každý má jiné představy a potřeby, takže co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat ostatním či naopak. Pokud si stálé zcela nevíte rady, tak nám určitě napiště přes náš web nebo se zastavte přímo na naší prodejně a my Vám samozřejmě rádi poradíme. V příštím díle se mrkneme na spacáky.