Už mnoho let se zabývám vrstvením oblečení při aktivním pohybu na horách, ať už v zimě, nebo v létě.
Myslím si, že do této fascinující rovnice vstupuje spousta proměnných: celková zdatnost jedince, odolnost vůči vnějším vlivům, psychická a fyzická odolnost.
Co považuji za nejdůležitější
Při zimním lezení je nejdůležitější věcí udržet se v suchu, protože většinou se při nástupu pod stěnu člověk pořádně zapotí. Obvyklých 10–15 kg materiálu na lezení v batohu totiž dost ztíží pohyb.
Každý se s tímto problémem vypořádává po svém. Někteří nosí náhradní oblečení, náhradní spodní tričko, což je sice fajn, ale pak máte celý den v batohu mokré oblečení, které už je zbytečné.
Myslím si, že je lepší najít optimální oblečení a techniku šlapání pod stěnu.
Jednotlivé vrsty
Tričko Ferrino Weisshorn s dlouhým rukávem je skvělé, perfektně odvádí vlhkost a rychle schne.
Pro lidi, kteří se extrémně potí, je vhodné použít techniku převlékání. To znamená, že po příchodu pod stěnu, když už se chystáte lézt, je dobré si převléct tričko. Například na šlapání mám ještě tričko Yoho (to je na spodku), na něm tričko Weisshorn s dlouhým rukávem. Když jdu lézt, trička vyměním. Na spodní vrstvu dám sušší tričko, které bylo jako druhá vrstva, a to mokřejší dám jako druhou vrstvu. Tím pádem mě jeho vlhkost neochlazuje a vím, že tělo ho brzy vysuší.
Další důležitá věc je, že při šlapání je potřeba být ochoten vydržet trochu zimy, protože pokud je člověk moc oblečený, přímo úměrně se potí. Je tedy nutné chodit na hranici zimy, v té chvíli oblečení funguje, jak má.
Pokud je hodně zima nebo fouká, je dobré na nástup použít kus oblečení, ve kterém pak budeme i lézt, abychom nemuseli nést nic navíc. Jako střední vrstvu je dobré použít mikinu Kluane (bez kapuce), nebo pokud jste zvyklí mít hlavu stále v kapuci, tak doporučuji model Rozes.
Také velmi dobře poslouží mírně zateplená bunda Ferrino Mulhacen.
S kapucou nebo bez
Záleží na tom, jestli máte rádi kapuci pod lezeckou helmou (Mulhacen), nebo na helmě (Rozes).
Mulhacen je zateplený vynikající izolační látkou Polartec Alpha, která je pro mě nejlepší syntetickou izolační látkou na trhu, protože skvěle odvádí vlhkost a zároveň si udržuje své izolační vlastnosti.
Takže, jdeme lézt, máme na sobě tričko s dlouhým rukávem, tričko s krátkým rukávem, střední zateplovací vrstvu, pokud je chladněji. Teď to celé doporučuji doplnit lehkou vestou Ferrino Korab. Opět Polartec Alpha, strečové panely na bocích vesty, vysoký límec, vynikající vlastnosti.
Jako vrchní vrstvu používám různé bundy, záleží na počasí, na cestě, kterou lezu, jaká je zima.
Pokud je to možné, nejraději používám dobře zateplenou bundu Breithorn, s Polartec Alpha Direct 120.
A proč?
Je teplá, dobře dýchá, je strečová, kapuce vhodná na helmu. Někdy tuto bundu nosím sbalenou v malém obalu od spacáku na sedačce, jako zateplovací vrstvu, kterou vytáhnu jen na štandech při jištění lezeckého parťáka.
Velmi dobrá na vršek, hlavně v horším počasí, je nezničitelná hardshell bunda Valdez(ka). Skvělý střih, velkorysá kapuce, svrchní materiál, kapsa na hrudi na telefon – všechno, jak má být.
Poslední (zateplovací) vrstva
Jako zateplovací vrstvu používám vynikající bundu Ferrino Viedma, Primaloft Gold Deluxe. Z tohoto izolačního materiálu mám pocit, že to je jako péřová bunda, nebo „trhaný“ Primaloft, velmi příjemné a teplé. Pokud z nějakého důvodu nechcete bundu s kapucou, vhodnou alternativou je pak model Saguaro.
Na spodní část používám skvělé a dlouhou dobu mé nejoblíbenější kalhoty od Ferrina a tím je model Gran Zebru. Skvěle dýchají, jsou mírně zateplené, mají rozepínání na spodku, takže se dají použít i na lyžařské boty. Jsou dostatečně úzké, aby se nevyhrnovaly v hlubokém sněhu.
Při těžkém lezení vůbec neomezují, zesílený materiál je až nad kolena, takže i při opírání kolen o stěnu nebo led není problém. Pokud Vás to zajímá, můžete si pročíst i jeden z mých starších testů, ve kterém jsem se jim věnoval podrobněji.
Ještě závěrem
Existuje mnoho způsobů a možností, jak se oblékat, toto je vrstvení oblečení, které používám při svých výjezdech na hory ve Vysokých Tatrách, Alpách, nebo na horách daleko za našimi hranicemi. Můžete, ale samozřejmě se nemusíte tímto „manuálem“ řidit. Pěvně věřím, že si dokážete najít to, co zrovna nejlépe vystihuje Vaše potřeby a situace. Dávejte na sebe venku pozor a pokud jste dočetli až sem, tak děkuji za Vaší pozornost. 🙂
Marek