„…pro většinu z Vás jistě známá a osvědčená věc. Určitě se ovšem najde někdo, pro koho nemusí být pojem „vrstvení“ zcela zřejmý. A jak se říká, opakování je matka moudrosti.
Není to klíčová věc, ale pohyb (nejen v přírodě) Vám to může jen zpříjemnit.
V dnešním článku se tedy pokusím alespoň částečně objasnit jednotlivé principy, materiály a vlastnosti, které používám a vyhovují mi. Třeba se shodneme nebo Vás alespoň inspiruji.
Proč vrstvit?
Představme si obyčejnou cibuli. Ta je složená z několika vrstev, které chrání její „jádro“. Základem správného vrstvení je, abychom poskládali oblečení do jednoho fungujícího celku. Pokud se nám vše správně podaří, docílíme toho, že nám při pohybu nebude ani zima nebo naopak moc velké horko. Tělo je úžasný nástroj a teplo dokáže vyprodukovat velice efektivně. Záleží samozřejmě na několika faktorech, ale obecné postupy se dají aplikovat napříč. A jako u cibule, tak i nám k tomu slouží jednotlivé vrsty. Není špatného počasí, pouze nevhodně oblečeného turisty. 🙂 A jak to tedy je? Pojďme na to.
PRVNÍ VRSTVA
Nebo také základní vrstva je ta, kterou máme přímo na těle. Už od této vrstvy se očekávají jisté fuknce. Jde nám hlavně o výbornou termoregulaci, rychlý odvod potu od těla, s tím spojené rychlé schnutí, dobrou mechanickou odolnost a v neposlední řadě také příjemný pocit při nošení. Pojďme si představit dva nejpoužívanější materiály.
Přírodní
Merino vlna je velice zajímavý materiál, který má několik užitečných vlastností. Určitě vysoká jemnost jednotlivých vlákem, výborné termoregulační vlastnosti a solidní antibakteriálnost. Ta nejkvalitnější Merino vlna pochází z Nového Zélandu a Austrálie. Je to dáno místním prostředím.
Najdeme tam totiž hory, oceán a slunce. A díky kombinaci těchto tří faktorů (z hor chladný vítr, z oceánu slaný vzduch a díky slunci se ovce více potí, respektive ochlazují) je místní Merino i nejbohatší na obsah lanolinu. A právě ten má vliv na onu antibakteriálnost. Další výzmnamní producenti budou Argentina, Tanzánie nebo Jižní Afrika.
Bohužel, nic není dokonalé a i Merino má jistá negativa. I když je velice jemné, přesto může někomu vadit. Díky obsaženému lanolinu může vznikat alergická reakce, která se bude projevovat „kousáním“ a svěděním. Nepříliš vysoká mechanická odolnost a delší doba schnutí. Hodí se především do chladnějších podmínek a na aktivitu, při které se člověk tolik nepotí. Například turistika nebo lezení.
Umělé
Syntetika (například polyamid nebo nylon) se samozřejmě také používá pro pánské nebo dámské základní vrstvy. I ona má své výhody a zaslouží si místo ve Vaší výbavě. Na rozdíl od merina skvěle sbírá pot, který od těla téměř okamžitě transportuje pryč. Mnohem rychleji také schne a bývá cenově dostupnější. Mimo to, je mechanicky mnohem odolnější, což je vzhledem k ceně příjemný bonus.
Oproti Merinu má ovšem horší antibakteriální účinek (v poslední době se nicméně začala objevovat technologie Polygiene – stříbrná sůl, která tento nedostatek umazává). A také mnohem rychleji začíná studit. Hodí se tedy do teplejších podmínek a nebo na aktivitu, u které se člověk více potí. Například běh nebo cyklistika.
Kombinace
Jako ideální se tedy může zdát kombinace těchto materiálů a tak tomu skutečně je. Kombinace merino vlny a syntetického materiálu v jednom úpletu si totiž bere jen to nejlepší z obou světů.
Díky podílu syntetiky můžeme tedy očekávat lepší mechanickou odolnost. S tím je spojená i vyšší tvarová stálost – nevytahává se. Nebo kratší doba schnutí. Na druhé straně, podíl merino vlny zvyšuje odolnost vůči tělesnému pachu (vyšší antibakteriální účinek) nebo přívětivější termoregulační vlastnosti.
DRUHÁ VRSTVA
Druhá vrstva dále navazuje na vlastnosti získané u základní vrstvy. Má dvě důležité funkce: opět transport potu pryč od těla a maximálně izolovat vyprodukované teplo. Jako u první vrstvy, tak i tady máme na výběr z přírodní Merino vlny (vyšší gramáž, která začíná přibližně na 250g/m2) a syntetiky. Tady bych rád zmínil dvě nejpoužívanější a díky tomu nejznámější značky. Jedná se o Polartec (například Powerstretch, Alpha, Thermal Pro, atd.) a přímého konkurenta Pontetorto Technostrech.
Raději syntetiku
Zde se mi zdají syntetické úplety mnohem vhodnější volbou. Jejich hlavní výhodou je vysoká prodyšnost, transport potu (páry) pryč od těla. A obecně vyšší mechanická odolnost, než přírodní materiály. Nesmím zapomenout ani zmínit kratší dobu schnutí. Můžeme najít několik dalších typů těchto tkanin a každý se tak hodí pro jiné aktivity. Snadno si proto vybrereme, co od této vrstvy konkrétně očekáváme a v jakých podmínkách se budeme nejčastěji pohybovat. Sem řadíme mikiny, vesty nebo slabší bundy. Tuto vrstvu využijeme zejména při aktivnějším pohybu a to v podstatě během celého roku.
TŘETÍ VRSTA
Od této vrstvy se opět očekává odvod potu od těla a dále pak funkce ochranná před rozmary počasí. Takový kus oblečení by měl splňovat následující podmínky: větruodolnost, voděodolnost, maximální prodyšnost, pružnost a samozřejmě být maximálně pohodlný při nošení. A sem se přesně hodí Softshell (z angl. měkká schránka). Na rozdíl od nepromokavých bund má jednu obrovskou výhodu. Tím, že zde není žádná membrána, která by omezovala prodyšnost, mohou softshellové bundy maximálně „dýchat“. Kýžená větruodolnost a zároveň tedy voděodolnost je dáná hustotou samotného úpletu, potažmo impregnací svrchní části. Nicméně zde si musíme uvědomit jeden velký rozdíl: softshellové oblečení není nepromokavé, ale pouze voděodolné, tzn. softshellové oblečení při delším kontaktu s vodou promokne.
ČTVRTÁ VRSTVA
Tady už by se slušelo zařadit takzvaný hardshell (z angl. tvrdá schránka). U této vrsty nám jde zejména o maximální ochranu před veškerými rozmary počasí. Ať už se jedná o vítr, déšť, sníh, kombinací těchto podmínek nebo mechanickou odolnost. Tenhle kousek oblečení bude Vaším „brněním“. A jak je to možné? Tady (na rozdíl od Softshellu) už máme membránu. Velice obecně si představme tenkou fólii, ve které je nespočet miniaturních otvorů, které jsou natolik malé, aby nepronikla žádná molekula vody k tělu. A zároveň natolik velké, aby se molekuly páry mohly transportovat od těla tak rychle, jak jen to je možné. Membrána není jen jedna. Mezi nejznámější membránové výrobce patří GORE-TEX, PERTEX nebo BLOCKVENT. Jak určitě tušíte, tak právě díky naší membráně bude prodyšnost citelně horší, než u Softshellu, ale nesrovnatelně lepší, než pod klasickou pláštěnkou.
PÁTÁ VRSTVA?
Nejde o konkrétní pořadí. Chtěl jsem jí určitým způsobem oddělit. Jelikož jde o poměrně specifické situace, ve kterých danou vrstvu využijete. Za normálních okolností bych si tuto vrstvu představoval jako třetí. Ale schovat pod čtvrtou. Jako u všeho, tak i zde záleží na mnoha faktorech.
Peří nebo syntetika?
Jak už možná tušíte, řeč bude o izolačních bundách. I zde máme na výběr ze dvou materiálů. Bavíme se tedy o peří a syntetické izolaci. U dostupnějších péřových bund se bude objevovat zejména kachní a u dražších modelů můžeme očekávat peří husí. Husí peří izoluje ještě lépe, než kachní, což je dáno jeho konstrukcí. Nevýhoda peří spočívá v drastickém snížení izolačních vlastností při navlhnutí. Začne se „lepit“ do chomáčů a v „hluchých“ místech proniká chlad. Pokud tedy víte, že se budete do bundy více potit, je pro Vás syntetická izolace mnohem lepší volbou.
U syntetických bund bývá nejčastěji použitá výplň od značky Primaloft (Thermoplum, Silver, Gold Deluxe, atd.). Syntetické výplně budou lépe izolovat i pokud budou vlhké. Nevýhodou může být v porovnání s peřím horší sbalitelnost nebo například nižší izolační výkon při použití stejného množství materiálů. (např. 500g peří bude izolovat lépe, než 500g syntické výplně.)“ Nemusíte ovšem panikařit. Vývoj jde stále kupředu, takže dnešní syntetické bundy Vám opravdu nezaberou půl batohu. Takové balíčky mohou být pouze nepatrně větší, než péřové modely.
Shrnutí
Doufám, že Vás tento článek alespoň trochu informoval, proč je dobré vrstvit a jaké vlastnosti by jste měli od kterého kusu oblečení očekávat. Na závěr bych snad jen dodal, že to co vyhovuje mě, tak nemusí vyhovovat zrovna Vám. Vyražte ven a nebojte se experimentovat. Pokud si stále nejste uplně jistí, klidně se zastavte na naší prodejně. Moc rádi Vás uvidíme a samozřejmě poradíme.
Mějte se fajn.