Ahoj přátele! Dlouho se tady neobjevila žádná recenze. Proto bych dnes rád jednu přidal. Mám nějakou dobu možnost používat a testovat velice povedený Ferrino Zephyr. Rád bych se s vámi nyní podělil o své dojmy. Můžeme na to?
Akce jaro
Pro letošní sezónu nám z Itálie přistály novinky v podobě re-designovaných batohů. Kromě řady Agile či Dry Hike, tak i výše zmíněný Zephyr. Poslední jmenovaný patří v portfoliu značky snad k nejprodávanějším. Není se čemu divit, neboť jeho variabilita je obrovská. Výrobcem je batoh sice zařazen v kategorii cyklo-batohů, ale neztratí se ani na hřebenech hor, kde ho v současnou chvíli používám nejčastěji.
Co je nového
U nové řady došlo hned k několika změnám. Když to vezmu z pohledu, kdy je nám batoh „nejblíže“, tak musím zmínit vylepšení externího zádového systému. Nově je více polstrovaný a na zádech tak sedí ještě pohodlněji. Následně také došlo k jeho prodloužení a parádně rozkládá váhu nákladu. Několik změn se dotklo i samotných kapacit, chcete-li litráží, kdy u té nejmenší zmizelo výhodné rozšíření a objevují se další tři nové.
Něco zůstalo a něco ne
Jak jsem zmínil v předešlém odstavci, tak došlo ke změně některých objemů. Dobrým zvykem bylo, že každá ze tří původních velikostí (12 l, 17 l a 22 l) šla ještě navýšit o 3 l. Kdo hledá malý a útočný batůžek na rychlé výpady, může nyní sáhnout po fixní 12 l variantě. Pro celodenní a třeba i zimní výlety jsou nadále k dispozici osvědčené varianty s objemem 17+3 a 22+3. Mimo to, nám přibyla i litráž 27+3. Ta nenávratně nahradila mou (stále funkční) 34 l variantu od známého amerického výrobce s orlem ve znaku. 🙂 Aby doma nebyla „bída“, tak nesmím opomenout i jemnější část naší populace. Pro slečny hikerky a bikerky přibyly další dvě litráže, konkrétně 15 W a 20+3 W. Pro veškeré varianty je pak samozřejmě společné, že na dně batohu i nadále „bydlí“ pláštěnka.
ZZZ, Zephyrovo Zdánlivé Zhodnocení
Na mou duši musím říct, že mě batoh velice příjemně překvapil, a to i navzdory tomu, že mám pouze poslední verzi vzorku. Samozřejmě jsem už přišel do kontaktu i s „ostrou verzí“, ale v ničem zásadním se neliší. Batoh se velice dobře nosí i na delší úseky a vůbec nezáleží na tom, v jakém jsem zrovna prostředí. Mezera mezi mými zády a zády batohu mi příjde v ideální vzdálenosti. V zimě proto nejsou záda zbytečně vystavená studenému větru a v létě naopak nabízejí dostatečný prostor pro omezení pocení a to se hodí. A vlastně i samotné prohnutí je dosti umírněné, takže neubírá vnitřní prostor. Celkově hodnotím batoh jako velice podařeným, se spoustou užitných vlastností, které v terénu potěší a jednoznačně si tak zaslouží vaší pozornost.
Nyní se v kostce pokusím vypíchnou, co se mě osobně na batohu líbí a co ne. Jsem typ člověka, který radši začíná tím méně příjemným, aby se pak mohl o to více těšit z toho příjemného. A začnu tedy tím slabším, co jsem na batohu zatím našel.
Mínusy
samozřejmě nějaké najdeme, ale není jich mnoho. Vlastně jsou pouze dva, respektive jeden a půl. Na ramenních popruzích se objevují zipy, které uzavírají otvor pro hadičku z hydrovaku. Na jednu stranu celkem elegantní řešení, ale potencionálně to může být další zip, který dříve nebo později odejde. Naopak bych uvítal další kapsu na levém „křídle“ bederáku. Nicméně, vzniká nám tak prostor k dokoupení nebo přichycení kapsičky či nějakého pouzdra a třeba i od jiných výrobců. Zda se skutečně jedná o mínus nechám na každém z vás, vždyť každý máme jiné potřeby. To je zatím vše z případných detailů, které bych si osobně představoval jinak.
Plusy
budou jednoznačně převažovat. V první řadě prodloužení zádového systému, kdy i pár centimetrů navíc udělá velkou parádu. Háčky pro uchycení pláštěnky na rameních popruzích zaručují, že jí najdete na svém místě i po divokém sjezdu Špičáku. Celkem šest kapes, takže si vše můžeme krásně roztřídit a zároveň v případě potřeby okamžitě najít. Hlavní komora se dá rozevřít do tří čtvrtin, čili pokud jste na dně, tak z báglu vytáhnete i to zrovna nejdůležitější, protože to bývá úplně vespod. A super dojem na mě udělala i ta samotná kapsa na bederáku – dám tam totiž must have každé výpravy – balení kapesníčků, bílou tubičku s jelením lojem a průměrný smartphone pro blesková selfíčka. 🙂
Pro koho Zephyr není?
Snad jen pro úplně malé děti. Ne, teď vážně. Za mě je Zephyr opravdu povedený batoh, který bude zdatně sekundovat při veškerých akcích během celého roku. Dobře padnoucí batožina s váhou pod kilo se přece nikde neztratí. Připnu trekové hole nebo můžu cvaknout helmu, nabalím trochu osobních věcí, nějaké „tyčky“ a s klidem můžu vyrazit vstříc novému dobrodružství. Je pak jedno, jestli lítám po cyklostezce podél Vltavy, drtím běžky na Krkonošské magistrále nebo šmajdám údolím slovinské řeky Soče.