Na svůj pracovní pobyt na Islandu jsem přibalila letošní novinku Triolet 32 + 5. Pracuji jako průvodkyně na ledovci a na testování jsem se opravdu velmi těšila, protože batoh je mým každodenním parťákem a mám na něj vysoké požadavky. Od základních vlastností jako je pohodlný zádový systém a bederní pás, po praktické vychytávky jako jsou úchytky na cepíny atd. Triolet 32 + 5 na první pohled vše splňoval. Jak tedy dopadl během testování?
První dojmy
Hlavní důvod, proč jsem si tento batoh vybrala, bylo přední otevírání na zip, který je navíc oboustranný. Na první pohled vypadá robustně a kvalitně. Navíc je pogumovaný, aby byl co nejvíce voděodolný.
Další věc, která mě na první dojem upoutala, byla váha batohu. Ta bez bederního pásu a zádové výztuhy činí pouhých 0,75 kg, se vším příslušenstvím pak krásných 1,25 kg.
Nemohu zapomenout zmínit barevné provedení batohu. Jako průvodkyně v horách a na ledovcích si záměrně pořizuji barevný materiál, který je v horách jasně vidět na dálku. Oranžovo-modrá kombinace splňuje tento požadavek na jedničku, a ještě k tomu skvěle vypadá.
Dále mě mile překvapil detail na vnitřní straně vrchního víka, kde se nacházejí instrukce pro případ nouzového stavu. Jedná se o konkrétní informace s obrázky, jak správně používat píšťalku na hrudním popruhu, a jak případně komunikovat s vrtulníkem. V případě nouze jsou to stěžejní informace, které mohou zachránit život.
Testování
Testování batohu jsem začala během čtyřdenního intenzivního průvodcovského tréninku na ledovci Vatnajokull, největším ledovci v Evropě, během kterého řádila sněhová bouře. Mohu tedy říct, že testování začalo v extrémních podmínkách. Jeden z prvních požadavků byl, aby se do něj vešlo nejen všechno potřebné vybavení k tréninku (lano, karabiny, šrouby do ledu), ale také extra oblečení, jídlo na celý den, lékárnička atd. To batoh lehce splnil, protože díky odnímatelnému víku a rolovacímu uzávěru hlavní komory lze objem zvýšit na 37 litrů.
Největší výhodu batohu vidím v již zmiňovaném předním vstupu na zip. Ten totiž umožňuje rychlý přístup k obsahu batohu a maximální přehlednost. V situaci, kdy je batoh plný a člověk se rychle potřebuje dostat ke konkrétní věci, to ušetří mnoho času. V takový moment stačí pohodlně rozepnout zip a hned je přehledně vidět celý obsah batohu. To je za mě rozhodně největší výhoda batohu a tuším, že již batoh bez předního vstupu nebudu v budoucnosti chtít.
Další velkou výhodou pro všechny lezce je skvělý systém na připnutí cepínů či trekingových holí. Poutka jsou praktická, protože mají možnost úplného otevření dole i nahoře, což usnadňuje používání. Lezci jistě také využijí vnitřní poutka v hlavní komoře, kam se přehledně dají připnout karabiny.
Dvě boční elastické kapsy jsou další vlastnost, kterou oceňuji a pravidelně využívám. Ač se na první pohled zdají celkem úzké, vejde se do nich i klasická široká Nalgene o objemu 1L, kterou mám vždy v jedné z kapes. Ve druhé pak většinou nosím termosku s horkým nápojem, a mám tak obě lahve vždy po ruce. Batoh je kompatibilní s hydrovakem, to jsem však nezkoušela.
Dostatečně velká kapsa na bederním páse již byla pouze třešničkou na dortu. Vejde se do ní totiž snadno i větší telefon (o rozměrech 16×7,5 cm).
Díky odlehčenému zádovému sytému a prodyšnému bedernímu pásu, který se dá nastavit přesně na požadovanou velikost zad, je používání batohu velmi pohodlné i s těžkým obsahem.
Závěr / hodnocení
Po 8 týdnech každodenního testování mohu s klidem říct, že je Triolet 32 + 5 skvělým společníkem do hor a na cesty. Zatím jsem našla pouze výhody a vlastnosti, které mi ulehčují život na každodenní bázi.
Jediná vlastnost, která mi u batohu chybí k dokonalosti, je nepromokavost. Tu ovšem batoh ani neslibuje, a dá se částečně vyřešit pláštěnkou. Pokud se stejně jako já pohybujete v deštivém prostředí, zvažte nepromokavou variantu Dry Hike nebo novinku Ultimate.
Jsem člověk, pro kterého je batoh pravou rukou, a Triolet 32 + 5 se jím bezesporu stal. Testování stále není u konce, zatím jsem neměla příležitost vyzkoušet všechny vlastnosti, jako je například boční uchycení lyží. Pokud vás tedy zajímá moje další zkušenosti s batohem, sledujte mě na instagramu @nikol_outdoors pro další střípky z Islandu.