Ahoj přátelé! Jak jsem slíbil v posledním článku, kdy jsme se koukli na károšky, tak dnes bych rád navázal druhým dílem a trochu se zaměřil na spacáky. Jako všude, i tady platí, že správný výběr vám může ušetřit spoustu nervů a ve výsledku třeba i část financí. V následujících řádcích tedy zmíním, co je (alespoň pro mě) důležité a co by měl každý při svém výběru zvážit. Jdeme na to.
Typy spacáků
Mezi nejrozšířenější druhy výplně spacích pytlů se řadí syntetika anebo peří. Ano, tušíte správně, každý typ má své klady a zápory. Mimo to, u spacáků rozlišujeme také samotný tvar a můžete se tak nejčasteji setkat s tzv. mumií (k nohám se zúžuje) či prostornějším dekáčem nebo-li mumiovým anebo dekovým tvarem. Poslední dobou se také začíná velice často objevovat i takzvaný quilt [„kvilt“].
Syntetické spacáky
Syntetické výrobky se obecně řadí do kategorie „dostupnějších“ produktů. Platí to i spacáků, nicméně to nemá žádný vliv na jejich funkčnost nebo použití. Mají jen trochu jiné vlastnosti a hodí se tak pro jiné situace. V této kategorii najdeme jak mumie, tak i dekáče. Syntetika má výhodu v tom, že bude izolovat i když navlhne. Pokud tedy víme, že budeme spacák vystavovat i nepřízni počasí (například spaní pod širákem, u vody atd.) nebo naopak v teplejších měsících, kdy se budeme více potit, tak budou vhodnější volbou. Nevýhodou může být horší sbalitelnost, s tím spojené větší balení, vyšší hmotnost a kratší životnost. Ale nemusíte se bát, nebavíme se o horizontu několika nocí, nýbrž několika let. Obecně by se dalo brát 5-7 let jako průměrná doba životnosti.
Péřové spacáky
Naopak výrobky z peří bývají obecně dražší, než obdobné produkty se syntetikou. U některých produktů to není tak markantní, ale u spacáků bohužel ano. Důvody jsou prosté. Péřové spacáky jsou náročnější na výrobu a navíc excelují ve všech ohledech, kde syntetika ztrácí, takže při stejných specifikacích bude péřový spacák lépe izolovat, bude lehčí, zároveň také sbalitelnější a při správném skladování nabízí i delší životnost. I v této kategorii se můžeme setkat s mumií a nebo dekáčem. Nabídka mumií však převladá. Pominu-li cenu, tak mě napadá jen jedna nevýhoda, a tou je schopnost peří pracovat s vlhkostí, potažmo navlhnutím – tady vládne syntetika. Dochází totiž k tomu, kdy se peří začne shlukovat do jednotlivých chomáčů a vznikají hluchá místa, kde není žádná izolace a studený vzduch tak proniká k tělu.
Quilt
Tvoří trochu jinou kapitolu. Název je z angličtiny a v překladu znamená deka, nebo prošívaná pokrývka. Pro naše potřeby jsou nejvhodnější a také nejpoužívanější quilty plněné peřím. Je to ze stejných důvodů, pro které jsou oblíbené klasické péřové spací pytle. Tvarově skutečně připomínají výše zmíněné dekáče, jen se liší v několika detailech. Tím nejzásadnějším je fakt, že nemají kapuci. Dalším jasným znakem je i to, že quilty nemají „záda“. Důvod hned vysvětlím. Klíčovou schopností peří je v sobě zadržovat ohřátý vzduch, který jsme vyprodukovali. Tím, že si na tuto část lehneme, vytlačíme veškerý vzduch, tím pádem i vyprodukované teplo a v této chvíli má naše izolace témeř mizivý účinek. Je tedy „zbytečné“ tyto části spacáku nést s sebou. Výhodou bude ještě menší a lehčí balení, než klasický péřák s obdobnými parametry.
Nejen s károškou ruku v ruce
Jak jsem uváděl v minulém článku, tak správný výběr karimatky je velice důležitý. U běžných spacáků to jde většinou nějakým způsobem „ošulit“, ale pro kombinaci s quiltem je to klíčové, neboť mezi chladnou zemí a naším tělěm už není zhola nic. Neméně důležitým faktorem jsou i teploty, do kterých je spacák nebo quilt navržený. Ty najdeme velice snadno na obale spacáku a nejdůležitějším je údaj pro komfortní teplotu, nikoli ten pro extrémní. U lepších výrobců jsou takové údaje naměřené podle EU normy (zvlášť ženy a i muži) a dá se z nich skvěle vycházet.
Co dodat …
Současné trendy se snaží neustále vylepšovat jednotlivé parametry, takže u syntetických spacáků se vedle klasického dutého vlákna můžeme setkat i s mikrovlákem. Díky mikrovláknu jsou takové spací pytle, skladnější, lehčí, zároveň také nabízejí lepší tepelnou izolaci a kompresi (sbalitelnost) při balení. Můžeme se také setkat s různou skladbou izolantu uvnitř spacáku . U Ferrina se používá „Shingle“ konstrukce, kdy se jednotlivé pláty částečně překrývají, aby nedocházelo k únikům tepla. U péřových spacáků jsou naopak různě tvarované komory, což zamezuje sesypávání peří a míra izolace tak zůstáva rovnoměrně rozložená po celém pytli. Peří uvnitř spacáku se navíc také impregnuje a dochází k posílení odolnosti vůči vlhkosti.
… k údržbě …
Samotná údržba je snadná. Vlastně máme jen dvě možnosti. Buď to zvládneme svépomocí a nebo se svěříme do rukou profesionálů z čistíren. Sám používám péřák a volím raději čistírnu. U peří musíme totiž po vyprání a až do úplného vyschnutí neustále naklepávat a oddělovat jednotlivá pírka a to mě nebaví. 🙂 U syntetiky je potřeba vzít v úvahu, zvlášť máte-li nějaký větší kousek, že po namočení několikanásobně ztěškne a může dojít k poškození bubnu pračky. Ale i svépomocí to je samozřejmě možné a za takových podmínek je dobré používat správné prací prostředky, které jsou určené pro peří a syntetické materiály.
… a na závěr
Doufám, že jste teď získali představu, jaký spacák je pro vaše potřeby důležitý a co by měl splňovat. Co určitě stojí za zmínku, tak v nabídce jednotlivých výrobců je možné se setkat s řadou „fíčur“. Ať už se jedná o kapsičku uvnitř spacáku na drobnosti typu telefon či čelovka, vnitřní límec pro zvýšení tepelného komfort či footbox s extra gramy izolace v oblasti nohou. Trh je široký a tak máme z čeho vybírat, zaleží jen na vašich představách. Pokud by jste měli pocit, že je toho moc nebo se v tom úplně neorienujete, neváhejte nám napsat nebo se za námi zastavit přímo na prodejně.