…někdo nazývá ostrovem věčného jara Madeiru, ale klidně by tak mohl být nazýván i ostrov z mého dnešního povídání. Nakonec se od sebe nachází nedaleko. Rád bych tedy navázal na poslední článek, ve kterém jsem sepsal kratší recenzi běžeckého batohu Ferrino X-Track 15.
V článku jsem totiž použil právě fotografie z poslední návštěvy jednoho z Kanárských ostrovů, kterým je Tenerife.
Tenerife, které je také současně největší ze všech Kanárských ostrovů, leží v sousedství dalších sedmi ostrovů. Jmenovitě od největších: Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hiero a La Graciosa.
Tenerife očima turisty
Dlouhou dobu jsem měl tento ostrov pouze za “běžné” letovisko. Jsem rád, že jsem se pletl. Samozřejmě, že zde najdete vše, co od podobných středisek čekáte: krásné hotely, svěží kuchyni, čisté pláže a příjemné teploty. Najdou si tam své i lidé, které baví turistika a chození v přírodě, či horách obecně. Nesmím opomenout ani nadšence do silniční cyklistiky. Místní asfaltové, členité a všudypřítomné cesty k tomu přímo vybízejí. Za vynaloženou námahu Vám pak budou odměnou úžasné výhledy.
Počasí
V nejteplejším měsíci (srpen) se teplota přibližuje ke 30 °C, v zimních měsících neklesne pod 18°C. Tím, že ostrov obklopuje Severní Atlantský oceán, je klima příjemné i během hlavní sezony. Jižní část ostrova je spíše sušší a s vyšší průměrnou teplotou. Naopak severní část je chladnější a vlhčí. Přesně takové klima mi vyhovuje nejvíce.
Doprava
Cesta na samotný ostrov je nejvýhodnější letecky. Já osobně mám skvělé zkušenosti s cestovní kanceláří Canaria Travel, která se specializuje výhradně na Kanáry.
Pro pohyb na samotném ostrově máme tři možnosti: autobusovou dopravu, taxi nebo zapůjčení vozu. Právě poslední uvedená možnost mi dává největší smysl. Ať už z důvodu většího komfortu, svobody cestování nebo časové úspoře. Vřele mohu doporučit Cicar, kteří fungují napříč všemi Kanárskými ostrovy.
Místa, která stojí za to vidět
Určitě si nenechte ujít okolí národního parku Teide. Celý NP se rozkládá ve středu ostrova.
Tam také najdeme nejvyšší horu celého Tenerife, a zároveň Španělska, kterou je právě Teide, a to s výškou 3.715 m.n.m. Druhým nejvyšším vrcholem ostrova je Pico Viejo se 3.135 m.n.m. V okolí se nabízí nespočet kratších i delších treků, zde už záleží hlavně na osobních preferencích každého z nás.
Na severu mi poté naprosto učarovalo městečko La Orotava. Když se řekne španělský venkov, představím si právě La Orotavu.
Na západní části ostrova určitě stojí za zmínku skalní masív Los Gigantes a Barranco de Masca.
Když se přesuneme na jižní část ostrova, nesmíme si nechat ujít návštěvu pláže Los Cristianos nebo El Duque. Pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu je potom jako stvořená pláž El Médano.
No a ve východním cípu ostrova určitě nesmíte vynechat Národní park Anaga.
…na Tenerife s dětmi
Své o tom ví i naše kamarádka Klára, která zde trávila dovolenou se svým partnerem a devítiměsíční dcerkou.
„Tenerife je ideální destinací pro rodiny s dětmi. Nejste-li ale (tak jako já) příznivci proválené dovolené u moře, budete z hotelu utíkat už za svítání a někdy i před ním.„
„Pokud je vaše díte zvyklé na nošení v šátku nebo krosničce, nemusíte během ostrovních výletů dělat žádné kompromisy. Tedy kromě výšlapu na nejvyšší vrchol – Pico del Teide. Ten pro batolata zvláště v únorové noci ještě není.
My jsme měli k dispozici osvědčené látkové nosítko, na které je naše devítiměsíční Emma zvyklá tak, že bez něj prakicky neusne a dále pro nás novinku: krosnu Ferrino Wombat.„
První dojmy
„Říkala jsem si, že pokud nebude chtít dítě sedět v krosně, jednoduše ji během výletů přesunu do nosítka. Tak jsme měli jistotu, že během i delší túry nenastane neřešitelný problém, který by nás dostal s dítětem do úzkých. Už na letišti jsem byla z krosny nadšená. Bez problému nám ji nízkonákladová letecká společnost nechala odbavit zcela zdarma, jako by se jednalo o kočárek. A to i přesto, že jsem do dvou objemných uzavíratelných komor zvládla zabalit v podstatě všechno dětské oblečení, hračky a výbavu na tři týdny.„
„Nadšení pokračovalo i během nastavování zádového systému, ramenních popruhů a zapínání vyztuženého bederního pásu. „Jako bych měla na zádech batoh,“ říkala jsem si. Je vidět, že Ferrino při navrhování dětské krosničky plně využilo svých dlouholetých znalostí při tvorbě batohů a stanů.„
Závěrem
„Díky výškově nastavitelnému dětskému sedáku bude spokojené i vaše dítě. Na rozdíl od látkového nosítka totiž dobře uvidí a pokud zrovna usne, (opět nastavitelné) bočnice mu krásně podepřou hlavu. Jediné, co musím krosničce vytknout, je její váha. Tedy váha nosítka s naplněnými kapsami a osmikilovým dítětem. Její vlastní váha je totiž pouze 2,7 kg, což se dá srovnat s váhou průměrného prázdného batohu.“
„Nosítko Wombat, stejně jako nádherné Tenerife, mohu jedině doporučit!„
„Díky krosně jsme zvládli bez problémů ostrov prochodit křížem krážem a to i s naší malou cestovatelkou. Zima nám ani v únoru nebyla. Právě naopak. Hned po pětihodinovém letu jsme sundali dlouhé kalhoty a mikiny a na 3 týdny si užívali kraťasy, sukýnky a tílka.“