Ahoj přátelé! Pro dnešek jsem si pro Vás připravil článek o tom, jak na výběr nového páru holí. Nedávno jsem totiž řešil stejnou situaci a usoudil jsem, že by to mohlo být užitečné i pro někoho dalšího. A třeba pak přesvědčím i toho největšího odpůrce holí, aby jim dal šanci.
Proč vůbec hole používat
V první řadě bych rád zmínil dva důvody proč hole používat. Pro mě je nejvíce přínosným fakt, že hole nám rozkládají váhu a samozřejmě také únavou do celého těla. Jinými slovy, máme jistější krok jak při chůzi do kopce, tak hlavně z kopce, šetříme si kolena a zapojujeme i horní část těla. Ze svých dosavadních zkušeností jsem tedy schopný dojít dále s citelně menší unávou a v extrémních situacích můžu předcházet různým zraněním, jako je oteklé koleno, výron kotníku a jiné neduhy, spojené s pohybem v horách.
A v současné „ultra-light“ době, jeden pár holí také skvěle poslouží při stavbě různých přístřešků typu tarp. Vyřešíte tak dvě mouchy jednou ranou, kdy ušetříte váhu za konstrukci ke stanu, stan samotný a zároveň, když stan nestojí, máte opět parťáka do terénu. Jsme tak opět schopni odlehčit našemu batohu, potažmo zádům s nohama a zvládneme delší úsek s lehčím krokem.

Jak(é) hole vybrat
Na trhu existuje několik variant a (jak už bývá zvykem) každá se tedy hodí trochu na něco jiného. Když to vezmu od nejzákladnějšího rozdělení, tak máme na výběr dvě varianty, a to hole teleskopické nebo hole skládací. Jak už označení napovídá, tak hlavní rozdíl najdeme v konstrukci. U holí teleskopických se jednotlivé segmenty zasouvají do sebe a my tak po sbalení získáme delší, ale méně objemný balíček. Naopak u „skládaček“ máme kratší, ale objemnější balení, protože se jednotlivé segmenty pouze poskládají na sebe. Po složení je stabilita u obou variant totožná, takže není nutné se bát, že se „skládačky“ složí, když to bude nejméně vhodné. 🙂 Pokud často létáte s menším kufrem v nákladovém prostoru, tak skládačky budou vhodnější variantou, díky tomu, že jsou kratší a snadněji se tak zabalí dovnitř zavazadla.
Jaké jsou další varianty
Už jsme si rozdělili hole do dvou kategorií podle typu konstrukce. Dále si hole ještě můžeme rozdělit podle typu užití, kdy je plánujeme nejčastěji používat. V nabídce tak najdeme hole turistické nebo-li trekové, hole na nordic walking a trail running. Samozřejmě, že se hole dají použít pro každou aktivitu, ale při správné metodice pohybu a správně zvolenému typu si danou aktivitu dokážeme plnohodnotně užít a vytěžit z našeho výkonu maximum.

Materiál
Hole si můžeme ještě rozdělit podle materiálů, ze kterých jsou vyrobené. Nejrozšířenějším a zároveň nejdostupnějším materiálem je slitina hliníku a dalších kovů, zejména pak slitina 7075 obohacená převážně o zinek. Výhodou je hlavně cena, která je spojená se slušnou úrovní mechanincké odolnosti. Drobnou nevýhodou pak může pro někoho být váha, která se pohybuje kolem 500g na pár takových holí. Pro někoho přijatelné a pro jiného „neúnosné“. 🙂
Druhým materiálem je karbon, neboli uhlíkové vlákno, které vyniká skvělým poměrem mezi váhou a pevností, ale na druhou stranu mírně pokulhává mechanická odolnost a cena, která je u takových holí bohužel vyšší. Naopak váha se pohybuje v rozmezí 130g – 250g za celý pár takových holí.

Jaké si to nastavíš, takové to máš
Určitě je dobré zmínit, že existují ještě hole nastavitelné a nebo hole fixní. Hole nastavitelné začínají ve složeném stavu nejčastěji na výšce 110cm a jdou plynule nastavit až do 130cm – 135cm. Hole fixní mají jen jednu délku, která začíná na přibližně 100cm. Ostatní délky jsou v nabídce po 5 centimetrech. Ať už vybíráte hole fixní, či nastavitelné, tak délka vašich vysněných kousků by měla být taková, aby jste na rovném povrchu svírali v loktech úhel 90° nebo nepatrně ostřejší. Opravdu se vám to v terénu vrátí, jestli máte hole o pár centimetrů kratší nebo delší, takže doporučuji vybírat obezřetně.

Pár bodů na závěr
Já osobně nedám na hole dopustit a je jedno, zda se jedná o nějakou přespávačku s kolegou Lukášem nebo horský ultramaraton typu Beskydská 7. Samozřejmě mi také nějakou chvíli trvalo, než jsem se k takovému stanovisku dopracoval, ale nakonec to dopadlo a za mě to smysl opravdu má. 🙂 Pokud stále tápete, jak na to, určitě neváhejte a zaskočte na naší prodejnu v Praze, kde rádi poradíme či alespoň nasměřujeme. Málem bych zapomněl zmínit, že si hole nemusíte hned kupovat, neboť máme k dispozici i půjčovnu, kde si můžete cokoliv za pár kaček půjčit a udělat si tak vlastní názor – třeba zrovna na „skládačky Spantik“, které s partnerkou používáme nejčastěji. Doufám, že Vám i dnešní článek dával smysl a ideálně ještě inspiroval.
Mějte se parádně!
Honza

Po horách chodím desaťročia a ak môžem hodnotiť, tak výhodnejšie sú skladačky… Berúc do úvahy všetko vyššienapísané i u cenovo menej náročných sú menej poruchové (samotrejme najmenej poruchová je „lieskovica“ ,-)) ). U skladačiek pozor na onutie tetieho dielu ( ten býva teleskopický a zle sa vám s ním môže manipulovať…. Ak však ohnete telekop……….