“Dobrý den, hledám boty na chození”. I takhle to s kolegou známe. Samozřejmě, že na tom není nic špatného. Vždyť je to jasná informace. Na co jiného by také člověk mohl boty z outdoorového obchodu potřebovat, že? Jen je dobré vědět několik dalších věcí, které je třeba zmínit, aby vše bylo skutečně podle Vašich představ a potřeb.
A právě to bych se dnes rád pokusil objasnit.
Prostředí
Jedna univerzální bota na vše neexistuje, takže je fajn si říct, kde budeme botu nejčastěji používat. Případně se musíme smířit s tím, že bude potřeba více různých párů. Jinak se totiž bude chovat, zároveň vypadat bota do města, jinak bota na běh a uplně jiná pak bude třeba bota na VHT.
Rozdělení bot
Trochu jsem to naznačil i v předešlém odstavci. Jedna z věcí, která by Vás při výběru nového páru mohla zajímat, bude určitě výška boty. Běžně se můžeme setkat s třemi variantami. Jsou jimi nízké varianty, středně vysoké (takzvané “Mid”) a nebo vysoké (kotníkové). Každá z nich má své výhody a samozřejmě nevýhody.
Nízká varianta – jako výhodu bych rád uvedl, že taková bota bude určitě lehčí, protože je tam jednoduše méně materiálu. Mnohem lepší mobilita kotníku, skladnost nebo třeba prodyšnost. Nevýhodou, pak může být ona výška. Pokud bude více bahna nebo vody, tak se snadněji dostane dovnitř. Další nevýhodou bude mizivá nebo žádná ochrana kotníku.
Mid varinta – mi přijde jako příjemný kompromis pro někoho, kdo hledá univerzálnější botu nebo nechce X párů bot. Díky výšce lehce nad kotník, nabízí jeho alespoň částečnou mobilitu a zároveň fixaci. A také lépe ochrání před nečistotami, sněhem atd.
Kotníková varinta – nabízí nejvyšší fixaci kotníku, zároveň ochranu před nečistotami, sněhem a podobně. Nevýhodou pak může pro někoho být váha, skladnost nebo “znehybnění” kotníku.
Tuhost boty
Další vlastnost, kterou bychom měli při výběru nového páru vzít v úvahu je tuhost. Do každých podmínek se hodí jiná bota. Zvolená tuhost Vám pak může udělat celý výšlap příjemným anebo nepříjemným zážitkem. Pro jednodušší orientaci bývají jednotlivé modely označené některým z prvních čtyř písmen abecedy. Čím dále písmeno v abecedě je, tím tužší bota bude.
Vše od Á do Dé
Dá se tedy obecně říci, že “áčkové” boty budou vhodné na každodenní, volnočasové a rekreační využití. “Béčka” budou fajn do našich horských podmínek, třeba na Šumavu nebo do Krkonoš na Sněžku. S “céčkama” se určitě neztratíte u našich sousedů na Slovensku nebo Rakousku. A nejtvrdší “déčka” využijete nejlépe v kombinaci s mačkami při lezení ledů a kamení v horách, kde je třeba velice kompaktní a tuhá bota, která Vás podrží v náročném terénu a nedojde k “prošlápnutí” podrážky a podešve až na mačky.
Meziskupiny
Můžeme se také setkat s označením A/B, B/C nebo C/D. Tady se dá říct, že jde o boty s vlastnostmi “nižšího” písmene, jen techničtějšího ražení (nepatrně tužší, odolnější materiály, atd.). Čili mohou být zajímavé například pro těžší postavy nebo při nárazových situacích s těžším batohem nebo delším pochodu.
Materiály
Na výběr máme opět několik typů. Ať už se jedná o jednoduché “síťovky” respektive textilní botky, dále se můžeme setkat s kombinací materiálů, kde najdeme kožené a textilními prvky a nebo s celokoženou variantou.
Textilní boty – budou skvělou volbou na léto a do teplejších podmínek. Maximálně vzdušné, lehké a pohodlné. Naopak v zimě a na podzim budou takřka nepoužitelné. Protože se voda velice rychle dostane dovnitř a díky vzdušné vlhkosti nebude mít šanci se dostat zase pryč.
Kombinace materiálů – budou stále velice dobře využitelné v létě, ale poslouží i na příležitostné podzimní a zimní radovánky. Tam, kde je potřeba co nejvyšší prodyšnost najdeme textilní prvky. Naopak na nejnamáhanějších místech najdeme kůži, která je mechanicky mnohem odolnější.
Celokožené varianty – Budou parádním parťákem do zimy a na podzim. O poznání horší už to bude během parného léta, neboť mají díky kůži horší prodyšnost.
S membránou nebo bez?
To je určitě také důležitý faktor, který je potřeba vzít v úvahu. Jak jsem psal tady, kde jsem rozebíral vrstvení oblečení, tak mebrána je určitě fajn věc. Má ovšem svá ALE.
Zdá se mi, že trendem posledních let je dávat membránu do většiny bot. Nejsem si jistý, zda je to dobře nebo ne. Ale potřeby zákazníků si to nejspíše žádají. Je to spíše otázka na markeťáky jednotlivých firem. 🙂
Kam jo a kam spíše ne
U “midů” a kotníkových bot mi membrána dává smysl. Ve větší míře totiž půjde o celokožené varianty. Díky kůži a membráně máme relativně univerzální botu pro většinu situací během celého roku. Do nízkých modelů už mi to taková výhra nepříjde. Tím, že si nemůžeme “zavřít” prostor kolem kotníku, tak se nám tam případná voda snadno dostane. Navíc, membrána sice nepustí vodu dovnitř, ale bohužel i velice dlouho trvá dostat jí také ven. A z hlediska nějaké životnosti bot, tak nemembránové páry si déle zachovají své vlastnosti, neboť se Vám nemůže odporoučet membrána, když tam od začátku není. 🙂
Závěrem pár postřehů
Jak už z článku asi vyplývá, pokud to s výlety do přírody myslíte alespoň trochu vážně, nejméně dvěma párům bot se nevyhnete. Útěchou snad může být to, že počáteční investice za renomované výrobce sice může být vyšší, ale při správné péči Vám jeden pár vydrží klidně i 10 let. A co se velikosti týče, tak doporučuji zvolit botu alespoň o číslo, lépe číslo a půl větší, než normálně máte. Neboť Vaše noha podléhá různým fyziologickým jevům. Samotnou kapitolou jsou pak správné ponožky, ale o nich zase někdy příště.
…a několik osobních zkušeností
Z osobní zkušenosti opravdu doporučuji alespoň dva páry. Jeden nízký, celokožený, ale bez membrány. A jeden vysoký celokožený s membránou. V obou případech se dá kůže impregnovat. Jednak je neustále vyživována a tak Vám nepopraská a zároveň zvyšujete její odolnost vůči vodě. U nízkého modelu si tak stále zachováte vyšší prodyšnost, což oceníte hlavně v teplejších měsících, ale v případě namočení budou také rychleji vysychat. A vysoký pár hlavně na zimu a do náročnější podmínek a aktivit. Navíc je můžete střídat, takže je “šetříte” a dáváte jim tedy méně zabrat, než kdybyste měli jeden pár na veškeré aktivity během celého roku. Co vyhovuje mně, tak samozřejmě nemusí vyhovovat Vám. Pokud si stále nejste jistí, určitě nám napište, nebo ještě lépe, zastavte se u nás na prodejně. Rádi Vás uvidíme a samozřejmě i poradíme.